Türk dizileri, Türkiye’ye turist çekiyor

Türk dizileri, Türkiye’ye turist çekiyor

İSTANBUL (AA) – Global Agency Üst Yöneticisi İzzet Pinto, Türk dizilerinin, Türkiye’ye turist çekme konusuna önemli ölçüde destek olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı’nın resmi etkinlik ortağı olduğu, 90’dan fazla ülkeden, 250 medya kuruluşu, dizi, film, belgesel ve reklam filmleri üretici, dağıtıcı firmaları ile binin üzerinde delegenin katıldığı “DİSCOP İstanbul 2014” Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “Pasaport Sahibi Diziler” başlıklı panelde konuşan Pinto, Türk dramalarının, sadece Türkiye’nin değil, uluslararası alanda başarının en iyi örneği olduğunu söyledi.

Türk dizilerinin dünyadaki başarısına bakıldığında, 5 yıl önce böyle bir çıkışı öngörmediklerini anlatan Pinto, şunları kaydetti:

“Ama biz bunların satışını yapmaya başladığımızda Bulgaristan’ı zar zor ikna ettik. Bu Türk dizilerini ihraç ettiğimiz ilk bölgeydi. Binbir Gece’nin finali, özellikle ihraç ettiğimiz diziler anlamında en ünlüsü ve yüzde 60 oranında izlenme oranına sahip oldu, normalde bu kanalın izlenme oranı yüzde 15 olurdu. Diğer bölgeleri bunun ardından ikna etmesi kolay oldu. Sırbistan, Hırvatistan ve Yunanistan… Bir domino etkisi yaratıldı ve şimdi 52 bölgeyi aşmış durumda. Yakın zamanda Binbir Gece’den sonra yurt dışındaki en başarılı dizilerden biri Muhteşem Yüzyıl.”

Pinto, “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle hiç öngöremedikleri yerlere girebildiklerinin altını çizen Pinto, konuşmasına şöyle devam etti:

“Mesela Avrupa’da İtalya, Litvanya, Pakistan, Çin gibi bölgelere girebildik. Yani pek çok ülke aslında Muhteşem Yüzyıl’la birlikte Türk dizilerini izlemeye başladı. Muazzam da bir başarı getirdi. Muhteşem Yüzyıl, pek çok yerde gösterildi, gerçekten onur duyuyoruz. Türk dizileri, Türkiye’ye turist çekme konusuna önemli ölçüde destek olmakta. Son 5 yılda yüzde 350 oranında Orta Doğu’dan turist geldi. Bir de ‘Made in Turkey’ markasının güçlenmesini sağladı. 10 yıl önce bu böyle değildi.”

– “Dizilerin çok ciddi bir gücü var”

Pinto, dizilerin “Türkiye’nin yumuşak gücü” denilen noktalarından biri olduğunu belirterek, “Yeni siyasetçi politikacılar bile gerçekten bu kadar sayıda insanı etkileyemezken dizilerin çok ciddi bir gücü var” diye konuştu.

“Binbir Gece”nin Şili’de gösterime girdiğine dikkati çeken Pinto, bu sayede Latin Amerika’ya girdiklerini ve rüyalarının gerçekleştiğini dile getirdi.

Azceltic Film Yapımcısı Zeynep Santıroğlu Sutherland, şirketlerini “film prodüksiyon hizmet şirketi” olarak kurduklarını belirterek, “Hedefimiz Türkiye’yi bu film yapım haritasında, dünyada önemli ve ilgi çekici destinasyonlardan biri haline getirmek” diye konuştu.

Sutherland, son 4 yıllık süre içerisinde sadece Türkiye için değil, çok farklı ülkeler için de çekimler yaptıklarını belirterek, bu ülkeler arasında İtalya, Fransa, İngiltere, Yunanistan gibi çok farklı ülkelerin yer aldığını dile getirdi.

Türkiye’nin müthiş bir seçenek olduğunu anlatan Sutherland, “Özellikle bir maliyeti de düşündüğünüzde çok farklı lokasyonlar var, aynı zamanda insanların görünüş açısından da çeşitliliği çok fazla. Hala uzun bir yolumuz var ama elimizden geleni de yapıyoruz” dedi.

– “Türkiye’deki diziler harika”

Frimantle Şirketi Ortadoğu Senaryo Departman Sorumlusu Donna Wiffen, Frimantle’nin formatları alıp farklı alanlara yayma konusunda çok başarılı olduğunu belirterek, genellikle eğlence formatlarıyla tanındıklarını, drama formatında da ciddi bir iş kollarının yer aldığını söyledi.

Drama formatları söz konusu olduğunda global ve küresel bir bakış açılarının varolduğunu anlatan Wiffen, “Birkaç gelişmekte olan projemiz bulunmakta. Umuyoruz ki yakın zamanda bu projelerimizi duyacaksınız. Drama türünde küresel birtakım temalara bakıyoruz. Yani intikam, nefret, aşk gibi aktarılabilecek evrensel konular… Türkiye’deki diziler harika. O yüzden bu kadar başarılılar. Çünkü evrensel bir takım konuları işliyorsunuz. Aynı zamanda ikonik karakterler de önemli. Türk dizilerinde de bu karakter kullanımı çok iyi” bilgisini verdi.
Muhabir: Muharrem Aksakallı
Yayınlayan: Sibel Kurtoğlu

You must be logged in to post a comment Login