Japon öğrenciler, Türk kültürü ve İslam’ı öğrendi

Japon öğrenciler, Türk kültürü ve İslam’ı öğrendi

japon-ogrenciler

– Japonya’daki çeşitli okullardan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesine gelen bir grup öğrenci, Türk kültürü ve İslam dini hakkında bilgi aldı
KARABÜK (AA) – Japonya’daki çeşitli okullardan UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesine gelen bir grup öğrenci, Türk kültürü ve İslam dini hakkında bilgi aldı.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Ünsal Tülbentçi Öğretmenevi’nde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, ilçenin çok köklü bir tarihe sahip olduğunu ve bu tarihin korunarak günümüze kadar taşındığını söyledi.

Özellikle ilçenin Türk kent kültürünü birebir yansıttığını anlatan Bulacak, “Miras denince akla Safranbolu gelir. Bir kültür vardır bu ilçede. Yaşatılan bir kültür. Bu kültürü dünya insanlarına tanıtıyoruz. İslam gelenekleri ile bütünleşen bir yaşam var. Bu haliyle çok değerli bir mana kazanıyor ilçemiz. Bu kültürümüzü özellikle Japonlar öğrenmek istiyor. Japonlar geleneklerine göreneklerine çok bağlı insanlar. Çok çalışkan insanlar” diye konuştu.

İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk de konuşmasında, İslam dininin insanı öldürmeyi değil yaşatmayı emrettiğini ifade etti.

Yılmaztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya tarihini bildiğimiz kadarıyla siyaset her zaman dinlerin önüne geçmiştir. İnsanları savaştıran dinler değil siyasetçiler olmuştur. İslam dini sevgi, barış, kardeşlik dinidir. İnsanı öldürmeyi değil, yaşatmayı emreder. Bir kişinin öldürülmesini bir alemin öldürülmesi kadar büyük günah görür. Her kişinin canı, malı, ırzı, dini kutsaldır. Dinde zorlama yoktur.”

Öğrenciler daha sonra ilçenin tarihi ve turistik mekanlarını gezerek, bilgi aldı.
Muhabir: Ahmet Özler, Ersin Turan
Yayınlayan: Ebubekir Gülüm

You must be logged in to post a comment Login