İki filmde iki farklı dünya

İki filmde iki farklı dünya

Necmettin  Erbakan Üniversitesi Halkla İlişkiler  ve Reklamcılık bölümü öğrencileri tarafından kurulan ve yönetilen Sosyal Organizasyon ve Bilgi İletişim Topluluğu (SOBİT)’in  2013-2014 yılında başlattığı “Kültürü Filmle Öğreniyorum” etkinliğine bu öğretim yılında Truman Show’un gösterimiyle  devam edildi.

Öğretim Görevlisi Nuri Paşa Özer moderatörlüğünde yapılan etkinlikte izleyici öğrencilere sinema kültürüne uygun olarak patlamış mısır ikramı yapıldı. Film bittikten sonra, film hakkında yorum ve eleştirilerde bulunan öğrenciler, filmde öne çıkan banliyö ve Mc. Luhan kavramları üzerinde konuştu.

Fimde, sunum haline getirilen kusursuz bir hayat, aynı zamanda bu özelliğin altında gizlenen bir kaçışın hikayesi anlatılmaktadır. Filmin kahramanı Truman’ın doğumundan başlayarak  bütün hayatı kayıt altına alınmıştır. Ancak Truman, bunun bir oyun olduğunu yıllar sonra öğrenecektir. Senaryo, Truman’ı kullanarak tüm ülkenin nasıl kontrol altına alınabileceğini göstermesi bakımından ilgi çekicidir. Filmde seyircilerin dikkatini çeken ve Truman’a söylenen “Buradan çıktığında emin ol, seni bundan daha kötü bir hayat bekliyor” cümlesiyle maskelerin rolüne vurgu yapılmaktadır.

İlk filmden memnun kalan izleyici öğrenciler, daha sonra felsefi yönü ağır basan bir komedi filmi olan Mandıra Filozofu’nu izlemeyi tercih ettiler. Öğrenci Esra Tekin moderatörlüğünde izlenen Mandıra Filozofu, salondaki izleyicileri hem güldüren hem de düşünmeye sevkeden bir film oldu. izleyici öğrencilerden ilginç  yorumlar geldi. Bir öğrencinin “Filozoflar demini almış insanlardır.”şeklindeki yorumu salonu kahkahaya boğdu.

İlk izlenen film olan Truman Show’da post modern dünyada insanların teknoloji bağımlılığına, sonraki film Mandıra Filozofu’nda ise ayak uydurmaya çalıştığımız dünyanın dışında bir dünyanın varlığına vurgu yapılmaktadır.

Etkinlikte keyifli zaman geçiren öğrenciler memnuniyetlerini ifade ettiler. Film gösterimi sonunda Sobit yetkilileri tarafından yapılan açıklamada  bu tür etkinliklere her hafta Cuma günleri devam edileceği bildirildi.

Haber:  Tuğçe Binar
Fotoğraflar: Fehmiye Batur
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü

 


You must be logged in to post a comment Login