Hattatların üstadı Öksüz’e 45. yıl vefası

Hattatların üstadı Öksüz’e 45. yıl vefası

KONYA (AA) – Necmettin Erbakan Üniversitesi, hat sanatının yeniden canlanmasında büyük emeği olan hattat Yrd. Doç Dr. Hüseyin Öksüz’ün, 45. sanat yılı dolayısıyla eserlerinin yer aldığı prestij kitabı hazırladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Üstün Hizmet Ödülü sahibi Öksüz’ün eserlerinin yer aldığı kitabın hazırlanmasında, icazet verdiği hattat öğrencileri de yer aldı.

“Hattat Hüseyin Öksüz 45. Sanat Yılı Hatırası” adı verilen kitap, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen törenle tanıtıldı.

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, törende yaptığı konuşmada, toplumun içinden çıkan değerlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade ederek, icazet verdiği öğrencileriyle birlikte bu kitabı hazırladıklarını ve ilgililerin beğenisine sunduklarını söyledi.

Öksüz de hat sanatının çamura düşen altın misali tekrar değerinin anlaşıldığını ve eski itibarına kavuştuğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Artık hat, tezhip gibi geleneksel sanatlarımız, devletimizin üniversitelerinde, çeşitli eğitim kurumlarında, belediyelerimizin destek verdiği kurslarda okutulup öğretilmektedir. Sanatkarlarımıza devletimizin en üst makamlarınca ödüller sunulmaktadır. Devletimize, milletimize yakışan da budur. Bunun bir örneğini de işte bugün yaşıyoruz. Hat levhaları kitabımın ikincisini bütün emeklerle hazırlayıp basılmasına önderlik eden Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü sayın Muzaffer Şeker’e, emeği geçen yardımcılarına, kitabın tasarımına yaklaşık 3 yıldır büyük emek veren, kontrollerini ve taramalarını yapan öğrencilerime ve diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Halen Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nde ders veren hattat Hüseyin Öksüz’ün öğrencisi Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Özkafa da, hazırlanan prestij kitabın bir vefa örneği olduğunu dile getirdi.

Özkafa, şunları kaydetti:

“Hocamız, 45 yıllık sanat hayatına yüzlerce, binlerce eser sığdırabilmiş aynı zamanda pek çok kıymetli talebe yetiştirmiştir. Milletlerarası alanda aldığı mükafatları saymaya zaten gerek yok. Onları herkes biliyor. Hocamızdan icazet alıp dünya çapındaki yarışmalara katılan talebelerinin toplam aldığı ödül sayısı 40’a yakındır. Bunların hepsi uluslararası statüdedir. Konya’da hat sanatının yeniden ihyası ve canlandırılmasında Hüseyin Öksüz hocamızın çok büyük emeği vardır. Bu emeğine karşılık üniversitemizin gösterdiği vefakarlık takdire şayandır.”

Konuşmaların ardından Hüseyin Öksüz, Rektör Şeker’e bir tablo eserini hediye etti. Toplantıya, Konya Valisi Muammer Erol, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Torlak ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Muhabir: Abdullah Yıldiz
Yayınlayan: M.Tevfik Erçetin

You must be logged in to post a comment Login