Haber yazma sırasında dikkat edilecek hususlar

 1. Haber yazmaya coşkuyla, heyecanla başlayın. Sizi heyecanlandırmayan bir haber hikayesi okuyucuyu da heyecanlandırmaz.
 2. Hikâyenizin ne anlama geldiğini ve en iyi nasıl anlatılabileceğini zihninizde tasarlayın. Düşünmek işin en zor kısmıdır. Haberinizde vermek istediğiniz gerçekleri ve ana fikrin ne olduğunu Tüm bilgilerinizi bir araya getirin ve giriş cümlesini bulun.
 3. Okuyucularınızın yazacağınız haber ve bu haberde kullanacağınız terimleri bilmeyebileceğini unutmayın.
 4. Teknik terimleri kullanmanız gerekirse hemen ne anlama geldiğini açıklayın.
 5. Bilinmeyen bir şeyi, bilinen başka bir örnekle karşılaştırarak açıklayın.
 6. Kendinizi, bilgisayarınızın karşı tarafına koyun ve okuyucunun zihninde  oluşabilecek tüm soruları kendinize sorun ve sonra cevaplayın.
 7. Bir haber konusu ile ilgili mülakat yaparken, aptalca bir soru diye bir şey yoktur. Şüpheniz varsa, sorun. Utanmayın. Her şeyi kim bilebilir?
 8. Nokta kullanmaktan korkmayın. (Çok uzun cümleler kullanmayın). Ve aynı cümleye iki yabancı teknik terim koymaktan kaçının.
 9. Normalden farklı ifade yöntemleri arayın. Ancak kimsenin anlayamayacağı ifadeler de kullanmayın.
 10. Hikayenize odaklanın, ulaşmanız gereken bir hedef tespit edin, oraya varınca da bırakın.
 11. Haber toplama işlemi sırasında elde ettiğiniz bilgilerin bazılarını kullanmayabilirsiniz. Bir haber hikayesinin dışına çıkardığınız bir bilgi, hikayede kullandığınız diğer bilgiler kadar önemli olabilir. Ancak elde edilen tüm bilgileri kullanmak okuyucuyu küçük ayrıntılarla boğabilir. Silme işleminin yazma işlemi kadar önemli olduğunu unutmayın.
   Alton Blakeslee

You must be logged in to post a comment Login