Bu hafta ilk Reklam Tasarımı Projemizi gerçekleştirdik

Bu hafta  ilk Reklam Tasarımı Projemizi gerçekleştirdik

Murat  hocamızın hazırlamış olduğu KAYNAK SU adlı bir reklam tasarımı çalışmasını örnek alarak biz de aynı şekilde ya da benzeri bir tasarım yapmak için yola koyulduk..

Öncelikle Murat hoca bize  tasarımda kullanılacak gerekli fotoğrafların neler olduğunu söyledi. Sınıfımızdaki bütün arkadaşlarımız, bu fotoğrafları bilgisayarlarına yüklediler.  Daha sonra ilk fotoğraf oalan “damacana” üzerinde çalışmamıza başladık

*1.Aşama aşamada araç kutusundan  QUICK SELECTION TOOL aracını seçiyoruz damacana resminin tüm siyah alanlarına seçerek  uyguluyoruz.Daha sonra SELECT aracından INVERSE tuşunu seçiyoruz.Bu işlemde sadece damacananın kenarları alınıyor ve klavye üzerindeki BACKSPACE’e basıyoruz, kopyalama işlemi için de EDTT-COPY işlemini yapıyoruz.

*2.Aşamada ise yeni bir sayfa açıyoruz (FILE-NEW). Kopyaladığımız alanı bu yeni sayfaya yapıştırıyoruz (EDIT-PASTE) .

*3.Aşamada ise yeni bir sayfadan bilgisayarda bulunan çöl resmini açıyoruz.Ve buraya da    ilk aşamada yapılan uygulamanın aynısını yaparak damacana ve şişe resimlerini çöl  fotoğrafı üzerine getiriyoruz.Bu arada, bizim kullandığımız su şisesi örneğinde olduğu gibi üzerinde çalışacağınız grafik  büyük ise orantılı bir şekilde küçültmek  için EDIT-TRANSFORM-SCALE  işlemini yaparak istediğiniz ölçüleri elde edebilirsiniz.

*Son aşamada ise gerekli slogan, yazı, iletişim bilgilerini de ekleyerek reklam tasarımı projemizi tamamladık.

Bu projeyi  Photoshop kullanarak gerçekleştirdik…

Photoshop nedir, ne işe yarar ?

Öncelikle Photoshopun günümüz teknolojisinde yatırımcıların ve işletmelerin hedef kitleyi etkileme konusunda ne kadar büyük önem arzettiğini bilmeyen yoktur. Kısaca   Photoshop hakkında bilgi vermek gerekirse “Grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı şekillendirebileceğiniz” bir resim editörüdür.

Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır.

Elinizdeki fotoğrafik metayla ilgili, kontrast, ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır.

Photoshop, bu üstün özellikleri sayesinde bu alanda bir standart olmuştur. Basın yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her kuruluş için Photoshop kendi alanında tek ve değişilmez programlardan birisidir.

Internet dünyasında milyonlarca tanıtım, siteler, duyurular vs. birçok temeli tasarıma dayanan planlar veya projeler hazırlanmaktadır.

Bunların amacı insanların dikkatini çekmektir. Dikkat çekmek ise güzel bir tasarım ve insanları gözlerini kamaştıracak türden şekiller olmalıdır. Bunlar içinde günümüzde grafik tasarımlı programlar kullanılmaktadır.

Photoshop tam bunlar için hazırlanmıştır. Örneğin; bir logo tasarımı yapıyoruz. Normal paintle yaptığımız logo ile photoshopta hazırladığımız logo kesinlikle bir olamaz. Photoshop çok güzel sonuçlar verir. İşte bunun için kaliteli, şık, güzel, tasarımlar oluşturmak ve yayımlamak istiyorsak Photoshop vazgeçilemiyecek bir kaynaktır.

Sema Emir

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi
Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi

You must be logged in to post a comment Login